Jdi na obsah Jdi na menu
 


SKLEPNÍ LABYRINT

Prohlídka Šatovského sklepního labyrintu nabídne jejímu účastníkovi zajímavý exkurz do historie budování vinných sklepů, tak jak se je naučili stavět místní obyvatelé v průběhu staletí.

Konkrétně v tradiční vinařské obci Šatov (a širokém okolí) existují 2 typy sklepních konstrukcí.

U té první se jedná o sklepní chodby „kopané“ v pískovci (tyto typy se nachází ve stráni vlevo od místního potoka Daníž). Tento materiál svými vlastnostmi byl samonosný a nebylo nutno jej dále nějak vyztužovat. Takto vykopaný „odpadní“ materiál býval pak na povrchu používán na terénní úpravy a stavební činnost a často pak pro stavebnictví i prodáván a vyvážen dokonce až do Vídně. Toto kopání bývalo prováděno převážně v zimě, kdy již všechny polní práce byly ukončeny, a představovalo tak velmi vítané ekonomické přilepšení.

V části obce nacházející se na pravo od Daníže se pod povrchem již pískovec nenachází, je zde půda jílovitého typu, a tak zde bylo nutno budované sklepy zaklenout cihlovou konstrukcí. Naštěstí se v Šatově nacházelo mnoho menších i větších výrobců cihel. Důvodem byla hlavně dostupnost základní suroviny, a to kaolínu. Cihlářská tradice zde přetrvala až do nedávna, kdy místní velký podnik zaniknul.

Ukázky starých cihel starých cihlářů s jejich značkami je možno při prohlídce rovněž shlédnout.

Nynější Šatovský sklepní labyrint vzniknul postupným propojením vícero starých původních cihlovou konstrukcí zaklenutých vinných sklepů, které již v dávnější minulosti navzájem propojeny byly. Měly i společný skrytý systém zajišťující odtok spodní vody, která se tam vyskytovala (a stále vyskytuje). Tento systém však byl již v padesátých letech narušen devastací některých jeho částí, a v šedesátých letech zde bylo "jezírko" často více než 1 metr hluboké!

V námi renovovaném díle jsme zbytky tohoto systému znovuobjevili a zcela obnovili do plné funkčnosti.

Vypráví se také, že odtud vedla tajná chodba vedoucí až na rakouskou stranu, která měla být později zrušena. Z našich sklepů je to na státní hranici zhruba 1,6 km s výškovým rozdílem 30 metrů, takže technicky zcela přijatelný sklon, ale bylo by to docela pěkné dílo!

Momentální délka chodeb se pohybuje kolem 400 metrů. Součástí labyrintu je i chráněné křídlo s boxy obsahujícími láhve s archivními víny.

Pár snímků z podzemí je možno shlédnout v naší fotogalerii ZDE.

 

 

 
 

 

Poslední fotografie


Kontakt

Květoslava a Ondřej
Š u š l á k o v i
Šatov 333
671 22 Šatov

48°47'25.679"N
16°0'55.344"E

Mob.: 776 845 400

sklepni-labyrint@vino-suslak.cz


Archiv

Kalendář
<< únor >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


Statistiky

Online: 1
Celkem: 156513
Měsíc: 4627
Den: 136